Grécko sa zbavuje zbraní ruskej výroby a nahrádza ich západnými. Atény už dávnejšie naznačovali, že protivzdušné systémy S-300, Tor-M1 a Osa-K presunie na Ukrajinu. Teraz sa však toto rozhodnutie zmenilo.
Protivzdušné systémy ruskej výroby poputujú do Arménska a nie na Ukrajinu. Avšak nie je za tým žiadne znižovanie podpory pre nášho suseda, ktorý čelí ruskej agresii. Grécko by mohlo dodať tieto systémy najskôr po roku 2026 a Ukrajina sa snaží vybudovať novú protivzdušnú obranu so západnou technikou. Pre S-300 už napríklad nemá takmer žiadne rakety.
Grécko tiež čelí problémom so získavaním náhradných dielov a munície. Preto sa ruskej techniky zbavuje. S Arménskom má blízke historické i náboženské väzby a ich spoločným záujmom je vyvážene tureckého vplyvu v Azerbajdžane. Preto mu v spolupráci s Francúzskom začalo poskytovať pomoc po tom, čo sa Arménsko nepohodlo s dovtedajším spojencom Ruskom.
Grécko má jeden pluk S-300 so štyrmi batériami, ktoré tvorí 32 odpaľovacích zariadení so 175 raketami. Ruské systémy chce teraz nahradiť izraelskými systémami Spyder, Davidov prak a Barak MX, ktoré by mali byť v službe do konca roku 2026. Vtedy sa dá očakávať dodanie ruských systémov Arménsku.
Ukrajina zatiaľ dostáva ďalšie zbrane na obranu od západných spojencov. Kanada v týchto dňoch dodala jeden systém NASAMS a Nemecko do konca tohto roka dodá ďalšie dve batérie IRIS-T. Francúzsko najnovšie sľúbilo dodať dva systémy Crotale NG krátkeho dosahu a jednu batériu SAMP/T – tú spolu s Talianskom. V USA zas výrazne navyšujú výrobu rakiet pre systémy Patriot.