Prvá svetová vojna bola dovtedy najväčším konfliktom, aký naša planéta zažila. Jej koniec si každý rok pripomíname 11. novembra, ktorý sa stal vo svete známy ako Deň veteránov. Pripomenuli sme si ich aj na Slovensku.
Prímerie podpísal najvyšší spojenecký veliteľ, francúzsky maršál Ferdinand Foch v Compiègne 11. novembra 1918 o 5.45 ráno s tým, že začalo platiť o 11.00 (nie o 11.11, ako sa občas nepresne uvádza). Boje prebiehali až do uvedenej jedenástej hodiny s tým, že ešte v tento posledný deň vojny zahynulo na oboch stranách spolu 2738 vojakov. Definitívny mier uzavreli vo Versailles v roku 1919.
Tento deň si pripomenuli spolu s verejnosťou a vojnovými veteránmi aj predstavitelia rezortu obrany. Spomienkový program sa začal pietnym aktom kladenia vencov pri Hrobe neznámeho vojaka na Vajanského nábreží v Bratislave a pokračoval na vojnovom cintoríne v Bratislave v mestskej časti Petržalka – Kopčany. Na tomto cintoríne je pochovaných viac ako 300 vojakov, ktorí počas prvej svetovej vojny zomreli vo vojenskom lazarete. Ležia tam nielen príslušníci rakúsko-uhorskej armády (najmä českej a slovenskej národnosti), ale aj vojnoví zajatci z armád iných štátov.
Minister obrany Robert Kaliňák začal svoj príhovor úryvkom z básne Na flámskych poliach, z ktorej pochádza symbol dňa vojnových veteránov – červené maky. Pripomenul, že treba urobiť všetko pre to, aby sa vojnové konflikty neopakovali a dodal, že verí, že konflikt na Ukrajine sa čoskoro skončí. „Príbehy o hrôzach, obetiach ale aj hrdinstvách, ktoré vojna prináša, musíme rozprávať a musíme sa pokúsiť o to, aby sme ich ďalej sprostredkovali nasledujúcim generáciám. Aj to zbližuje národy a bráni tomu, aby vznikali ďalšie konflikty,“ uviedol minister obrany SR.
Kaliňák spolu s podpredsedom Národnej rady SR Petrom Žigom, ktorý je poverený jej riadením, vzdali hold nielen veteránom prvej svetovej vojny, ale aj vojakom, ktorí sa zúčastnili všetkých vojnových konfliktov v histórii krajiny. „Rešpekt patrí nielen obetiam dvoch svetových vojen, ale aj životom, ktoré vyhasli na mierových misiách a operáciách pod slovenskou vlajkou,“ povedal Žiga.
Medzinárodný deň vojnových veteránov si rezort obrany a široká verejnosť následne pripomenuli aj tradičným Behom na počesť vojnových veteránov. Na štartovnú čiaru sa postavilo 290 bežcov vrátane vojakov v plnej poľnej, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika či reprezentantov Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica i zamestnancov rezortu obrany.