Ruský Kinžal zostrelený

Zdroj foto: The Presidential Press and Information Office
Zdroj foto: The Presidential Press and Information Office

Ruská hypersonická raketa Ch-47M2 Kinžal podľa oficiálnych propagandistických vyhlásení „nemá analógov“ a „nedá sa zastaviť“. Teraz však narazila kosa na kameň, resp. Kinžal na Patriot.

Kinžal zaradili Rusi do služby na prelome rokov 2017/18, hoci zrejme len v obmedzenom počte. Oficiálne má dolet 2000 km, dosahuje rýchlosť 10 Machov a môže niesť konvenčnú alebo jadrovú hlavicu. Vypúšťajú ho lietadlá Tu-22M3 a MiG-31.

Moskva tvrdila, že Kinžaly nasadila proti Ukrajine od samého začiatku vojny. Údajné prvé útoky týmito zbraňami sa však Kremeľ snažil dokladovať videami, ktoré sa ukázali byť podvrhmi. Neskôr však niekoľko útokov potvrdila aj ukrajinská strana. Zatiaľ najväčší sa udial 9. marca tohto roku, keď Rusi vystrelili na Ukrajinu šesť rakiet tohto typu.

Najmenej dve boli vlani stratené. Jeden Kinžal sa zrejme pre poruchu zrútil ešte na ruskom území. Ďalší bol zničený, keď jeho nosič, MiG-31, havaroval vlani v októbri pri štarte z letiska Belbek na okupovanom Kryme.

Teraz prvýkrát zničila Kinžal aj ukrajinská protivzdušná obrana. Stalo sa tak 4. mája skoro ráno nad Kyjevom. Trosky rakety dopadli na ihrisko a ich fotky v piatok zverejnil server Defense Express. Ukrajinská strana toto tvrdenie najskôr oficiálne poprela. Dnes však veliteľ ukrajinských vzdušných síl, generál-poručík Mykola Oleščuk priznal, že 4. mája bol nad Kyjevom naozaj zostrelený Kinžal, ktorý predtým z územia Ruska vystrelila stíhačka MiG-31. Dôvodom, pre ktorý to Ukrajinci najprv popierali, bola snaha neinformovať ruského agresora o svojich schopnostiach. Oleščuk priamo vyzval médiá, aby predčasne nezverejňovali informácie, ktoré môže zneužiť nepriateľ.

Po zverejnení fotiek však nemalo veľký význam zapierať. Zábery zodpovedajú zásahu, ktorý spôsobuje systém Patriot. Rakety verzie PAC-3 totiž nepoužívajú výbušnú hlavicu s črepinami, ktoré by po explózii v blízkosti nepriateľskej strely nemuseli túto zničiť. Pri nasadení prvých verzií Patriotov sa stalo, že nepriateľská raketa bola iba poškodená a po balistickej krivke padala ďalej. PAC-3 preto vyvinuli špeciálne na ničenie balistických rakiet. Na tele strely PAC-3 je 180 malých trysiek, ktoré slúžia na jemné manévrovanie. Má tiež vylepšený aktívny radar, takže sa sama navádza na cieľ. Vďaka tomu dokáže rýchlo reagovať na pohyb nepriateľskej rakety a trafiť ju práve v oblasti hlavice. Ničí ju priamym zásahom svojou kinetickou energiou. Fotka zničenej hlavice Kinžalu ukazuje veľkú dieru spôsobenú práve takýmto zásahom.

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody