Poľsko kúpi juhokórejské lietadlá

Zdroj foto: ROKAF
Zdroj foto: ROKAF

Poľsko ďalej posilňuje svoju armádu a nakúpi juhokórejské tanky, samohybné húfnice i nadzvukové bojové lietadlá. Veľkou výhodou tohto nákupu sú veľmi rýchle dodávky.

Poľská armáda patrila k najsilnejším v NATO už pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Varšava totiž nikdy neprestala považovať Moskvu za hrozbu a to sa ukázalo ako prezieravý prístup. Naši severní susedia vďaka tomu majú vo výzbroji nemecké tanky Leopard 2, obrnené vozidlá Rosomak (v licencii sa, vyrábaná fínska Patria) či americké stíhačky F-16. Ešte pred vojnou si objednali aj najnovšie lietadlá F-35.

Po začatí vojny darovali Poliaci svoje staršie tanky T-72 a PT-91 Ukrajine. Namiesto nich teraz dostávajú americké tanky Abrams. Ani to však nestačí a preto sa obrátili na Južnú Kóreu. Kým mnohé západné zbrojárske firmy sú zahltené objednávkami a predlžujú termíny dodania, juhokórejské tanky K2 a samohybné húfnice K9 Thunder prídu do Poľska ešte tento rok. Neskôr si ich budú Poliaci vyrábať a tiež opravovať sami.

Veľmi zaujímavá je aj letecká časť poľskej objednávky. Svoje stíhačky MiG-29, ktoré chce tiež poslať na Ukrajinu, by Poliaci nahradili 48 juhokórejskými lietadlami FA-50. Pôvodne ich začali vyvíjať koncom 90. rokov ako stroje pre pokročilý výcvik. Južná Kórea pri ich vývoji využila skúsenosti z licenčnej výroby stíhačiek F-16. Do služby ich zaradila v roku 2005 pod označením T-50 a je to jedno z mála nadzvukových cvičných lietadiel na svete.

Vďaka svojim výkonom však mali tieto stroje veľký potenciál na ďalší vývoj a tak vznikla verzia TA-50, ktorá môže okrem výcviku slúžiť aj ako ľahké bojové lietadlo. Istý čas sa uvažovalo aj o vývoji jednomiestnej stíhacej verzie F-50, ale prednosť dostala dvojmiestna verzia FA-50. Tá môže slúžiť ako ľahké bojové i stíhacie lietadlo a vďaka dvojmiestnej konfigurácii môže naďalej plniť aj úlohy pokročilého výcviku.

FA-50 dosahuje rýchlosť 1,5 Mach a dostal výkonnejší radar ako má TA-50. Na siedmich závesníkoch unesie 3 800 kg výzbroje. Pre porovnanie, MiG-29 na šiestich závesníkoch uniesol 4 000 kg výzbroje, no nemal schopnosť útočiť navádzanou muníciou na pozemné ciele. Má tiež 2 motory a jeho prevádzka je tak nákladnejšia ako pri jednomotorovom FA-50.

V základnej verzii niesol FA-50 rakety vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder krátkeho dosahu a najmä neriadenú muníciu na protizemné útoky. V pokročilejšej verzii pre exportných zákazníkov, ktorú zrejme nakúpia aj Poliaci, môže niesť aj rakety AIM-120 AMRAAM s dlhým dosahom. Môže byť tiež vybavený kontajnermi na vedenie elektronického boja, navádzanie zbraní či na prieskum. Mohol by tiež niesť rakety vzduch-zem s dosahom až 400 km. To robí z tohto ľahkého stroja viac ako dôstojnú náhradu za MiG-29. A navyše, prvé kusy FA-50 by Poliaci mali dostať už na budúci rok.

3. februára 2025

Slovensko môže vyslať vojakov na nové veliteľstvo NATO pre pomoc Ukrajine

2. februára 2025

Dánsko posilňuje bezpečnosť Grónska

31. januára 2025

Estónska armáda preberá novú techniku

29. januára 2025

Taliansko vybuduje početné obrnené sily

27. januára 2025

Nemecko poslalo dve batérie systému Patriot do Poľska

26. januára 2025

NATO v Rumunsku nacvičuje odradenie Ruska

27. januára 2025

Nemecko poslalo dve batérie systému Patriot do Poľska

26. januára 2025

NATO v Rumunsku nacvičuje odradenie Ruska

23. januára 2025

Dánsko dodalo Ukrajine staršie húfnice Gvozdika

19. januára 2025

Švédski vojaci dorazili do Lotyšska na historickú misiu v rámci NATO