Samozvaný separatistický súd odsúdil britských zajatcov na smrť

Zdroj: Telegram
Zdroj: Telegram

Dvoch Britov a jedného Maročana, ktorí bojovali na Ukrajine a padli do ruského zajatia, odsúdili na trest smrti. Ortieľ vyniesol medzinárodne neuznaný súd separatistickej Doneckej ľudovej republiky v procese, ktorý niesol všetky znaky zinscenovanej frašky.

Všetkých troch mužov obvinili z toho, že sú žoldnieri. Všetci však boli riadnymi členmi ukrajinských ozbrojených síl a ako takí majú štatút vojnových zajatcov chránených Ženevskými konvenciami. Na to však ruská strana nehľadela. Súdili ich navyše v separatistickej republike a nie v Rusku, ktoré má trest smrti zrušený. Zrejme je za tým snaha vyvinúť tlak na Britániu, ktorá patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny.

Aiden Aslin má 28 rokov a pochádza z Newarku v Nottinghamshire. V roku 2018 sa presťahoval do Mykolajiva, vstúpil do ukrajinskej námornej pechoty a zasnúbil sa s Ukrajinkou. V Británii pracoval v domove sociálnych služieb ako opatrovateľ. Potom odišiel do Sýrie, kde po boku Kurdov bojoval proti teroristickej organizácii Islamský štát. Napokon sa mu novým domovom stala Ukrajina. Po tom, čo ho zajali, objavil sa vo vysielaní ruskej televízie s modrinami a opuchlinami po výsluchu.

Druhý Brit Shaun Pinner má 48 rokov a pochádza z Bedfordshire. Roky slúžil v britskej armáde. Pred štyrmi rokmi sa presťahoval na Ukrajinu, aby využil svoje predchádzajúce skúsenosti pri výcviku ukrajinských vojakov. Oženil sa s Ukrajinkou a tento rok mu mal skončiť kontrakt s ukrajinskou armádou. Po jeho vypršaní sa chcel venovať humanitárnej práci.

Oboch Britov zajali v apríli v Mariupole. Spolu s nimi súdili aj marockého občana Saauduna Brahima, ktorého zajali v marci vo Volnovache.. Všetkých troch teraz Najvyšší súd neuznanej Doneckej ľudovej republiky uznal vinných ako žoldnierov a odsúdil na trest smrti zastrelením. „Proces“ trval len tri dni. Británia predtým dala jasne najavo, že ide o vojnových zajatcov, ktorých nemožno stíhať za účasť v bojových akciách.

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody