Hadí ostrov v stave obliehania

Zdroj foto:  Ministry of Defence of the Russian Federation
Zdroj foto: Ministry of Defence of the Russian Federation

O osude ruskej fregaty Admiral Makarov, ktorá mala byť podľa ukrajinskej strany zasiahnutá raketou, stále nie je nič známe. Čo je však potvrdené, je ďalší úspešný útok dronu Bayraktar na ruský čln pri Haďom ostrove.

V okolí tohto ostrova, ktorý Rusko obsadilo hneď na začiatku vojny, mala byť v piatok zasiahnutá raketou Neptun ruská fregata triedy Admiral Grigorovič. Ukrajinská strana vyhlásila, že bola vážne poškodená a vyžiadala si nasadenie námorných i leteckých záchranných prostriedkov. Ruská strana tvrdí, že k žiadnemu zásahu nedošlo. Na sociálnych sieťach sa objavilo aj nekvalitné video zachytávajúce horiacu loď so siluetou podobnou fregatám triedy Admiral Grigorovič, jeho pravosť však bola spochybnená a nedá sa overiť.

Pri Haďom ostrove však k niekoľkým potvrdeným zásahom ruských plavidiel už došlo. Dva člny triedy Raptor boli 2. mája zničené dronom Bayraktar. Ten na ne útočil z výšky 7 a 6,6 km. Na Haďom ostrove boli tiež zničené najmenej tri odpaľovacie zariadenia protilietadlových rakiet, ktoré tam ruskí okupanti doviezli. Dnes Ukrajinci zverejnili ďalšie video, ktoré zachytáva ďalší úspešný útok Bayraktaru – doslova dva v jednom. Cieľom bol totiž výsadkový čln triedy Serna, ktorý na Hadí ostrov privážal samohybný protilietadlový systém Tor ako náhradu za tie, ktoré boli zničené v priebehu týždňa. Po zásahu z Bayraktaru systém Tor vybuchol a jeho explózia vyradila aj plavidlo, ktoré ho viezlo. Člnov triedy Serna, ktoré sú schopné prepraviť na breh obrnené vozidlo, postavilo ruské námorníctvo v rokoch 1994 až 2014 dokopy dvanásť.

Ukrajina síce momentálne nemá možnosti, ako Hadí ostrov dobyť naspäť, jeho ruskú posádku však v podstate odrezala od zásobovania a drží ju v stave obliehania. Ostrov je v dosahu nových rakiet dodaných zo Západu a opakovane naň útočia drony. Video ukazuje, že po zničení člnu triedy Serna zaútočil Bayraktar ešte na sklad na ostrove.

Po vyradení protivzdušnej obrany na ostrov zaútočila aj dvojica stíhačiek Su-27 v netradičnej úlohe bombardérov. Dôvodom bola zrejme ich rýchlosť – po útoku zmizli skôr ako by stihlo ruské letectvo zareagovať. Ukrajinské lietadlá zhodili bomby presne na budovy na ostrove, v ktorých následne nastali silné sekundárne explózie uskladnenej munície.

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody