Vláda schválila obrannú zmluvu s USA

Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer
Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer

Slovenská vláda schválila návrh Dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA. Ministri odsúhlasili návrh jednohlasne, hoci s určitými pripomienkami. Tie zatiaľ neboli špecifikované. Dohodu teraz čaká schvaľovanie v parlamente, kde má vládna koalícia pohodlnú väčšinu a následne ratifikácia prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

Návrh dohody na rokovanie vlády predložili minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Opozícia i generálna prokuratúra tvrdili, že zmluva ohrozí suverenitu Slovenska, to však predstavitelia vlády odmietli. Minister Naď už pri predstavovaní návrhu v decembri zdôraznil, že dohoda plne rešpektuje suverenitu Slovenska a tak, ako doteraz, aj naďalej bude príchod cudzích vojakov na cvičenia podliehať súhlasu vlády SR alebo Národnej rady SR. Tento postoj teraz zopakoval aj minister Korčok: „Na základe obrannej dohody s USA nemôže na Slovensko vstúpiť ani jedna noha cudzieho vojaka.“ Zopakoval tiež, že akúkoľvek prítomnosť zahraničných síl musí tak ako doteraz schváliť vláda alebo parlament.

„Za najdôležitejšie považujem to, že táto dohoda nielen neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR, je to presne naopak. Zvyšuje ju tým, že zlepšuje schopnosť Ozbrojených síl SR brániť Slovenskú republiku, robíme to s našim spojencom. Preto chcem povedať, že nemôže byť rozpor, ak na jednej strane nemáme problém s garanciami bezpečnosti a obrany zo strany NATO, ktorej hlavnou súčasťou sú USA a s touto krajinou ideme rozvíjať obrannú spoluprácu,“ dodal Korčok.

Zmluvu o obrannej spolupráci alebo podobnú dohodu s USA má uzavretých 23 z 30 členských štátov NATO. Na východnom krídle Aliancie bolo Slovensko jediným štátom, ktorý ju ešte nemal. Uzavreli ju pobaltské štáty, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko a v roku 2019 aj Maďarsko. Slovensko o nej začalo rokovať v roku 2018 ešte za predchádzajúcej vlády.

Americkí vojaci na našom území cvičili aj predtým, spolu ich tu na cvičeniach bolo už viac ako 3 000. Pri každom cvičení museli najskôr podpísať sériu zmlúv, ktorá zabezpečovala technické podmienky ich pobytu, napríklad čerpanie paliva. Nová zmluva toto uľahčí. Každé cvičenie amerických vojakov bude naďalej podliehať štandardnému schvaľovaciemu procesu, či už na vláde alebo v parlamente. Odpadne však nutnosť podpisovania čiastkových technických zmlúv, pretože to pokryje nová Dohoda o obrannej spolupráci.

Slovenská strana za to získa možnosť čerpať významné finančné prostriedky, malo by ísť v budúcom roku až o 100 miliónov dolárov (88 mil. eur). Tie budú použité na modernizáciu letísk Sliač a Kuchyňa. Zámerom americkej strany je, aby jej vojaci pri cvičeniach v rôznych krajinách mali infraštruktúru na podobnej úrovni. Akákoľvek infraštruktúra, ktorú tu ale postavia, bude majetkom Slovenska a nikoho iného.

23. decembra 2024

Video: Pozrite si vianočný let švédskych stíhačiek!

20. decembra 2024

Nemecko dá 20 miliárd eur na nové zbrane

18. decembra 2024

Nové veliteľstvo NATO pre pomoc Ukrajine

17. decembra 2024

Video: Výcvik ukrajinských tankistov v Poľsku

13. decembra 2024

Máme sedem nových dôstojníkov s generálskymi hodnosťami

11. decembra 2024

Nemecké námorníctvo chce nové ponorky

20. decembra 2024

Nemecko dá 20 miliárd eur na nové zbrane

17. decembra 2024

Video: Výcvik ukrajinských tankistov v Poľsku

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35