Jednou z ústredných tém rokovania ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli bola aj vojenská, bezpečnostná a politická situácia v Afganistane od prebratia moci Talibanom. Počas prvého dňa dvojdňového stretnutia sa rokovalo aj o posilnení obranyschopnosti Aliancie.
Išlo o prvé fyzické zasadnutie ministrov obrany od februára 2020. „V súvislosti s Afganistanom sme hovorili nielen o aktuálnej situácii. Sebakriticky a otvorene sme hovorili aj o chybách, ktoré Aliancia v tejto súvislosti spravila. A keďže my sme NATO, je na nás, aby sme si z toho zobrali ponaučenie. Hovorili sme tiež o vplyvoch, výzvach a potenciálnych hrozbách pre euroatlantickú bezpečnosť,“ priblížil predmet rokovaní minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň zdôraznil, že prvoradým cieľom všetkých štátov v súvislosti s Afganistanom je stabilizácia situácie.
Témou rokovania ministrov vo štvrtok bolo aj posilnenie odstrašenia a obrany NATO a rozvoj jej obranyschopnosti. Ministrom bol predložený na schválenie balík Cieľov spôsobilostí 2021. „Tieto ciele sú kľúčovým prvkom, ktorý významne ovplyvňuje plán a rozvoj obranných kapacít a spôsobilostí SR. Sme si vedomí svojich záväzkov voči spojencom v zdieľaní spoločného bremena NATO a pristupujeme k nim zodpovedne,“ uviedol minister Naď. Zasadnutie ministrov vyslalo silný apel na dodržiavanie záväzkov vynakladať adekvátne finančné zdroje na obranu a dosiahnuť úroveň 2% HDP výdajov do roku 2024.
Ako nás informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, minister Naď v tejto súvislosti potvrdil záväzok SR vybudovať ťažkú mechanizovanú brigádu a informoval rezortných partnerov o priebehu a podmienkach obstarávania pozemnej techniky, ktorá má byť jej súčasťou.