Za zničenie lode môže zlyhanie posádky i velenia

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

USS Bonhomme Richard bola veľkou výsadkovou loďou amerického námorníctva. Vlani v lete ju zničil požiar. Do médií teraz unikla vyšetrovacia správa o tomto prípade.

Požiar vypukol 12. júla 2020 ráno v prístave v San Diegu. Uhasiť sa ho podarilo až po štyroch dňoch. Dovtedy plamene zdevastovali prakticky celú loď od čiary ponoru vyššie. Zranilo sa pri tom 63 ľudí, väčšinou po inhalácii dymu.

Vyšetrovanie ukázalo, že požiar bol založený úmyselne. Z podpaľačstva v júli tohto roka obvinili námorníka Ryana Sawyera Maysa. Ten sa najprv prihlásil do špeciálnych jednotiek Navy SEALS, ale nezvládol výcvik a keď ho potom preložili do obyčajnej služby na lodi, začal nenávidieť námorníctvo. Mays vinu popiera. Čaká ho predbežné pojednávanie, ktoré určí, či prípad pôjde pred vojenský súd.

Medzitým však americké médiá získali vyšetrovaciu správu amerického námorníctva, ktorá identifikovala celý rad zlyhaní na strane posádky i velenia. „Hoci požiar vznikol úmyselne podpaľačstvom, loď bola zničená z dôvodu neschopnosti uhasiť oheň,“ napísal veliteľ americkej 3. flotily viceadmirál Scott Conn, ktorý na vyšetrovanie dozeral. Správa konštatuje, že námorníkom, ktorá zbadali oheň ako prví, trvalo celých 10 minút, kým naň upozornili ostatných. Nikdy tiež neaktivovali protipožiarny penový systém. „Séria neúspešných cvičení s minimálnou účasťou posádky a nedostatok základných vedomostí o hasení požiarov spôsobili, že námorníci boli nepripravení a neschopní koordinovať svoje úsilie s civilnými hasičmi,“ uvádza správa.

Správa identifikuje spolu 36 námorníkov vrátane piatich admirálov, ktorí prispeli k tomu, že loď bola stratená. Oficiálne však správa zatiaľ nebola zverejnená a nie je jasné, či niekto z týchto 36 námorníkov bol nejakým spôsobom potrestaný zo strany svojich nadriadených.

Malá lietadlová loď

USS Bonhomme Richard vstúpila do služby v roku 1998 a stála miliardu dolárov. Bola jednou z ôsmich lodí triedy Wasp. Oficiálne sú vedené ako výsadkové, no z ich paluby môžu operovať lietadlá AV-8B Harrier II a F-35B Lightning II. Lode majú dĺžku 257 metrov a výtlak 41 000 ton, čím prevyšujú väčšinu lietadlových lodí iných štátov.

Americké námorníctvo má vo výzbroji 11 veľkých lietadlových lodí s atómovým pohonom. Okrem nich má aj 7 výsadkových lodí triedy Wasp a dve nové lode triedy America, pričom stavia ďalšie. De facto ide tiež o lietadlové lode.

Po zhodnotení škôd na USS Bon Homme Richard americké námorníctvo oznámilo, že jej opravy by trvali 5 až 7 rokov a stáli 2,5 až 3,2 miliardy dolárov. To by bolo neekonomické. Vrak preto v apríli tohto roka predali na šrot za 3,66 milióna dolárov. Predtým z neho demontovali všetko použiteľné vybavenie vrátane častí pohonného systému, ktorý nebol požiarom zasiahnutý.

23. decembra 2024

Video: Pozrite si vianočný let švédskych stíhačiek!

20. decembra 2024

Nemecko dá 20 miliárd eur na nové zbrane

18. decembra 2024

Nové veliteľstvo NATO pre pomoc Ukrajine

17. decembra 2024

Video: Výcvik ukrajinských tankistov v Poľsku

13. decembra 2024

Máme sedem nových dôstojníkov s generálskymi hodnosťami

11. decembra 2024

Nemecké námorníctvo chce nové ponorky

20. decembra 2024

Nemecko dá 20 miliárd eur na nové zbrane

17. decembra 2024

Video: Výcvik ukrajinských tankistov v Poľsku

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35