Rumunsko posilní svoju flotilu v Čiernom mori

Korveta triedy Hisar. Zdroj foto: ASFAT
Korveta triedy Hisar. Zdroj foto: ASFAT

Najvyššia obranná rada Rumunska schválila plán na zaradenie nových plavidiel do flotily. Ide o súčasť úsilia na posilnenie úlohy Rumunska v Čiernom mori a na východnom krídle NATO.

Rumunsko spustilo po ruskej invázii na Ukrajinu rozsiahly modernizačný program pre svoje pozemné sily i letectvo. Kupuje napríklad americké stíhačky F-35, tanky Abrams či raketomety HIMARS. Vo veľkom počte obstaráva aj kolesové obrnené vozidlá Cobra z Turecka a Piranha zo Švajčiarska a tiež juhokórejské pásové samohybné húfnice K9. Tendre na pásové bojové vozidlá a kolesové samohybné húdnice ešte prebiehajú.

Vo svetle týchto rozsiahlych nákupov bolo rumunské námorníctvo doteraz chudobným príbuzným. Pôvodne chcelo Rumunsko kúpiť štyri korvety od francúzskej firmy Naval Group. Tento plán sa však potýkal s veľkým sklzom a rastúcou cenou. Napokon dohodu v roku 2023 zrušili úplne.

Najvyššia obranná rada Rumunska teraz poverila ministerstvo obrany, aby začalo proces obstarania novej lode. „Členovia rady analyzovali a schválili vybavenie rumunského námorníctva novou loďou, ľahkou korvetou schopnou v najkratšom čase vykonať celý rad misií,“ uviedla rada vo vyhlásení bez ďalších detailov.

Zdroje z prostredia rumunských ozbrojených síl naznačujú, že touto ľahkou viacúčelovou korvetou má byť turecká trieda Hisar. Plavidlo má výtlak 2300 ton a dĺžku 99,5 m. Výzbroj tvorí kanón kalibru 76 mm, osem protilodných rakiet, osem protilietadlových rakiet a dva vrhače protiponorkových zbraní. Na palube môže niesť jeden vrtuľník a tiež drony.

Rumunské námorníctvo má aktuálne vo výzbroji tri staré fregaty – jednu z USA a dve z Veľkej Británie. Tie britské by chcelo modernizovať. V budúcnosti by tiež mohlo Rumunsko zaradiť do výzbroje štyri plavidlá zo spoločného programu Európskej hliadkovej korvety. Tú ešte len vyvíjajú, prvá by mala byť hotová okolo roku 2030. Na programe sa okrem Rumunska podieľa ďalších šesť európskych krajín, ďalšie tri majú štatút pozorovateľa.

1. apríla 2025

Pobaltie budú strážiť portugalské stíhačky F-16

29. marca 2025

Rumunsko posilní svoju flotilu v Čiernom mori

27. marca 2025

Veliteľ vzdušných síl OS SR navštívil našich pilotov v USA

25. marca 2025

Rusko a Ukrajina sa dohodli na prímerí v Čiernom mori, no Moskva si začala klásť ďalšie podmienky

23. marca 2025

Video: Americké ťažké bombardéry cvičili na európskom nebi

21. marca 2025

Nemecko odhlasovalo historické zvýšenie výdavkov na obranu

17. marca 2025

Nemecko vytvorilo novú divíziu domobrany

7. marca 2025

Európski lídri vrátane Slovenska súhlasili s posilnením spoločnej obrany

28. februára 2025

Írsko dodá Ukrajine radary

20. februára 2025

Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívil Slovensko