Rusko a Ukrajina sa po dvoch dňoch oddelených rokovaní s USA v Saudskej Arábii dohodli na prímerí v Čiernom mori. Moskva si však vzápätí začala klásť ďalšie podmienky.
Spojené štáty najskôr zverejnili dva oddelené texty dohody. Jeden s Ukrajinou a jeden s Ruskom. Boli takmer identické, no v časti o ruských poľnohospodárskych produktoch sa líšili. Kyjev aj Moskva najskôr vyhlásili, že s dohodou súhlasia.
Ukrajina uviedla len toľko, že za porušenie dohody bude pokladať to, ak sa ruské vojnové lode prestanú zdržiavať vo východnej časti Čierneho mora. Ich priblíženie k ukrajinským brehom bude pokladať za ohrozenie bezpečnosti a patrične proti tomu zakročí.
Zo zverejnených vyhlásení nie je jasné ani to, kedy by mala dohoda platiť a či sa bude týkať aj prístavu Odesa, na ktorý Rusi masívne útočia. Kremeľ vzápätí vyhlásil, že dohoda začne platiť až po splnení série ďalších podmienok, ktoré sa týkajú uvoľnenia sankcií voči ruským lodiam, bankám a poľnohospodárskemu sektoru.
Predmetom rokovaní bolo aj zavedenie prímeria ohľadom útokov na energetickú infraštruktúru. To oznámil Trump po telefonáte s Putinom, no útoky neprestali. Teraz sa mali obe strany dohodnúť, aké objekty by boli v rámci prímeria vyňaté.
Doteraz zverejnené podmienky sú výhodnejšie pre Rusko. Ukrajina síce čelí útokom na elektrárne a teplárne, no dokázala sa tomuto stavu prispôsobiť a do kariet jej hrajú aj mierne zimy a prichádzajúce oteplenie. Naopak, Rusko pri ukrajinských útokoch na ropnú infraštruktúru prichádza o veľa peňazí.
Aj v Čiernom mori majú výhodnejšiu pozíciu Ukrajinci a dohoda je teda viac v prospech Ruska. Ukrajinské námorné drony a útoky strelami s plochou dráhou letu totiž potopili veľa lodí ruskej Čiernomorskej flotily a jej zvyšok zatlačili do prístavov vo východnej časti mora. Napriek pravidelným ruským útokom sa Ukrajincom podarilo obnoviť vývoz obilia vlastnými silami.
Napriek tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s prímerím súhlasil a zdôraznil, že jeho krajina si želá mier a je to Rusko, ktoré odďaľuje potrebné dohody.