V Poľsku oficiálne otvorili americkú protiraketovú základňu. Nachádza sa na vojenskom letisku pri obci Redzikowo a je to prvá stála základňa USA na území Poľska.
Redzikowo sa nachádza na severe Poľska, na polceste medzi Gdyňou a Kolobrzegom, približne 15 km od pobrežia Baltského mora. Jej vybudovanie je výsledkom projektu, ktorý v roku 2007 ohlásil prezident George W. Bush. Pôvodne mal byť jeho súčasťou aj radar v Česku. V roku 2009 vtedajší nový prezident Barack Obama tento plán okresal len na základňu v Poľsku. Tá mala byť hotová do konca roku 2022, jej dokončenie sa však zdržalo.
Základňa je súčasťou širšieho protiraketového štítu, ktorý má chrániť USA a ich spojencov pred balistickými raketami. V Európe je súčasťou tohto štítu okrem Redzikowa aj radar v Turecku, protiraketová základňa v Rumunsku, veliteľské stredisko v nemeckom Ramsteine a americké lode so systémom Aegis kotviace v Španielsku. Európska časť štítu by v budúcnosti mohla spadať pod velenie NATO.
Lode, konkrétne krížniky triedy Ticonderoga, pripomína aj základňa v Redzikowe. Nie je to náhoda – využíva totiž pozemnú verziu systému Aegis. V Redzikowe môže byť až 10 odpaľovacích zariadení v silách, na ktorých sú stožiare a radary ako na spomínaných krížnikoch. Rakety pri zasahovaní proti balistickým strelám dosahujú rýchlosť až 7 kilometrov za sekundu.
Poľský prezident Andrzej Duda sa na dnešnom slávnostnom otvorení poďakoval za to, že Spojené štáty i jeho politickí predchodcovia prijali toto vážne rozhodnutie. „Je osobitným symbolom, že 25 rokov po vstupe do NATO tu máme tvrdú infraštruktúru. Od tohto momentu celý svet vidí zreteľne a jasne, že naša krajina viac nie je v ruskej sfére vplyvu,“ povedal Duda.
Poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz označil otvorenie základne za míľový krok. „Poľsko sa stáva súčasťou najväčšej a najúčinnejšej protivzdušnej obrany na svete. Preto je to kolektívna obrana,“ vyhlásil. Na otvorení sa zúčastnil aj americký veľvyslanec vo Varšave Mark Brzezinski a veliteľ amerického námorníctva v Európe a v Afrike, admirál Stuart Munsch. Spoločne so svojimi hostiteľmi zdôraznili, že ide o dôležitý krok pre bezpečnosť Poľska i USA.