Nové námorné veliteľstvo NATO pre Baltské more

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

V nemeckom Rostocku vzniklo nové námorné taktické veliteľstvo NATO. Nemecko má spomedzi spojeneckých krajín v Baltskom mori najväčšiu flotilu. Minister obrany Boris Pistorius sa vyjadril, že zriadením veliteľstva preberá jeho krajina väčšiu úlohu v regióne.

Po tom, čo do NATO vstúpilo tento rok aj Švédsko, sa z Baltského mora stalo de facto vnútorné jazero Aliancie. Prístup k jeho pobrežiu majú takmer výhradne členské krajiny NATO. Jedinou výnimkou je Rusko – a to na východnom konci Fínskeho zálivu a v Kaliningradskej oblasti.

Ruská Baltská flotila pritom patrí k tým slabším – Tichomorská a Severomorská sú výrazne silnejšie. Rusi majú v Baltskom mori iba jednu ponorku, jeden torpédoborec, dve fregaty a tri výsadkové lode. Najpočetnejšou triedou lodí sú korvety a malé raketové plavidlá – tých majú Rusi 27.

Krajiny NATO majú v Baltskom mori dokopy 11 ponoriek, 22 fregát a 17 korviet. Môžu sa tiež spoliehať na pomoc ďalších spojencov, čo je vidno aj na zložení nového Command Task Force Baltic (Veliteľstvo baltského operačného zväzu). Na jeho čele stojí nemecký admirál, jeho zástupca je z Poľska a náčelník štábu je zo Švédska.

Okrem Nemecka tvorí Task Force Baltic 11 ďalších krajín NATO – Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Švédsko, Taliansko a Veľká Británia. Úlohou veliteľstva v Rostocku je plánovať námorné operácia a cvičenia, viesť námorné sily Aliancie v Baltskom mori a posilniť obranyschopnosť Aliancie v tejto oblasti.

2. apríla 2025

Na Slovensko prileteli ďalšie dve F-16, dokopy ich už máme päť

1. apríla 2025

Pobaltie budú strážiť portugalské stíhačky F-16

29. marca 2025

Rumunsko posilní svoju flotilu v Čiernom mori

27. marca 2025

Veliteľ vzdušných síl OS SR navštívil našich pilotov v USA

25. marca 2025

Rusko a Ukrajina sa dohodli na prímerí v Čiernom mori, no Moskva si začala klásť ďalšie podmienky

23. marca 2025

Video: Americké ťažké bombardéry cvičili na európskom nebi

1. apríla 2025

Pobaltie budú strážiť portugalské stíhačky F-16

17. marca 2025

Nemecko vytvorilo novú divíziu domobrany

7. marca 2025

Európski lídri vrátane Slovenska súhlasili s posilnením spoločnej obrany

28. februára 2025

Írsko dodá Ukrajine radary