Autor: Lin Chia-lung, taiwanský minister zahraničných vecí
Taiwan je nenahraditeľným partnerom v globálnych dodávateľských reťazcoch, vyrába viac ako 90 percent svetových špičkových polovodičov a významnú časť pokročilých čipov, ktoré sú hybnou silou revolúcie v oblasti umelej inteligencie. Okrem toho polovica svetového námorného obchodu prechádza cez Taiwanský prieliv, čo z neho robí kľúčovú medzinárodnú vodnú cestu. Napriek tomu, že veľké časti sveta – a miliardy ľudí – sa tešili veľkej prosperite vďaka mieru a stabilite, ktorá vládne nad prielivom, Čína naďalej zintenzívňuje svoje agresívne akcie proti Taiwanu. Pokusy Pekingu zmeniť status quo v Taiwanskom prielive a rozšíriť autoritárstvo v indicko-pacifickom regióne sú hlbokou hrozbou pre mier a bezpečnosť na celom svete.
V nedávnych rokoch svetoví lídri využili bilaterálne aj multilaterálne príležitosti – vrátane stretnutí G7, EÚ, NATO a ASEAN – na zdôraznenie dôležitosti zachovania mieru a stability v Taiwanskom prielive. Napriek tomu, že si OSN uvedomuje dôležitosť znižovania napätia v regióne, doposiaľ nepodnikla kroky na riešenie výziev, ktoré predstavuje ČĽR, alebo na začlenenie Taiwanu do systému OSN. Keďže sa v globálnej komunite objavili nové prístupy k spolupráci s Taiwanom, ktoré prinášajú obrovské globálne výhody, myšlienka, že v systéme OSN si možno vyberať len buď ČĽR alebo Taiwan, je falošná dichotómia. Teraz je ten správny čas, aby sa OSN posunula ďalej a prehodnotila svoju neopodstatnenú politiku, ktorá vylučuje Taiwan.
Prvou a najnaliehavejšou úlohou, ktorú musí OSN riešiť, je prestať podliehať tlaku ČĽR a zdržať sa ďalšieho ohýbania rezolúcie Valného zhromaždenia OSN č. 2758 prijatej v roku 1971. Úmyselnou dezinterpretáciou rezolúcie 2758 a jej falošným spojením s vlastným „princípom jednej Číny“, ktorý sa líši od „politiky jednej Číny“ prijatej mnohými krajinami, ČĽR neustále potláča legitímne právo Taiwanu na zmysluplnú účasť v OSN a jej špecializovaných agentúrach. .
Táto dezinterpretácia má ďalekosiahle dôsledky, ktoré nespočívajú len v odmietaní prístupu taiwanských občanov a novinárov do priestorov OSN a bránení im v návšteve, účasti na stretnutiach a novinárskej činnosti. Pekingská taktika zneužívania rezolúcie 2758 ako zbrane na šírenie falošného dojmu, že Taiwan je súčasťou ČĽR, je v skutočnosti jedným z kľúčových prvkov širšej kampane na vytvorenie právneho základu na ospravedlnenie budúcej ozbrojenej invázie na Taiwan. Napriek tomu, na rozdiel od nepravdivých tvrdení ČĽR, rezolúcia 2758 prakticky rieši len otázku zastúpenia Číny v OSN. Nespomína Taiwan. Neuvádza, že Taiwan je súčasťou ČĽR, ani nepriznáva ČĽR žiadne právo zastupovať Taiwan v systéme OSN. Inými slovami, uznesenie nemá nič spoločné s Taiwanom.
Tento prípad ilustruje rastúcu asertivitu ČĽR pri presadzovaní svojej vôle na medzinárodnej scéne. A ak nebudú spochybnené a korigované, nepravdivé tvrdenia Pekingu nielen zmenia status quo v Taiwanskom prielive, ale ohrozia aj mier a stabilitu v indo-pacifickom regióne a ohrozia medzinárodný poriadok založený na pravidlách.
Našťastie v posledných mesiacoch niekoľko vysokých amerických predstaviteľov kritizovalo dezinterpretáciu rezolúcie 2758 zo strany ČĽR, ktorá má odôvodniť jej falošné nároky na Taiwan. Okrem toho 30. júla Medziparlamentná aliancia pre Čínu, medzinárodná organizácia zložená z viac ako 250 poslancov z 38 krajín a EÚ, preukázala konkrétnu podporu Taiwanu prijatím vzorovej rezolúcie o rezolúcii 2758. Aby udržala medzinárodný mier a bezpečnosť ako je načrtnuté v Charte OSN, musí sa OSN vrátiť k rezolúcii 2758, podporiť jej správny výklad rezolúcie 2758 a preskúmať spôsoby, ako čeliť agresívnym ambíciám ČĽR.
Expanzia ČĽR sa nezastaví na Taiwane. Nedávne nariadenia zavedené čínskou pobrežnou strážou sú súčasťou širšej taktiky šedej zóny, ktorá má posilniť falošné územné nároky ČĽR a rozšíriť jej vplyv. Zavedením pravidiel, ktoré odôvodňujú vstup na palubu plavidiel a ich zadržiavanie, a umožňujú jednotlivcom vstúpiť do sporných námorných oblastí, sa Peking snaží presadiť kontrolu nad medzinárodnými vodami a spochybniť globálne normy a nároky. Aby sa zabezpečil svetový mier a ekonomická stabilita, OSN a medzinárodné spoločenstvo musia nielen opätovne vyjadriť svoje obavy z nátlakového správania Pekingu, ale musia tiež spolupracovať, aby zabránili jeho nelegálnym plánom.
História ukázala, že demokracia musí ukázať rozhodnosť v predstihu – skôr, než bude príliš neskoro. Ako popredné svetové fórum pre medzinárodnú spoluprácu má systém OSN ideálnu pozíciu na riešenie regionálnych bezpečnostných výziev a podporu globálnej ekonomickej stability. Blížiace sa 79. valné zhromaždenie OSN a jeho Summit budúcnosti predstavujú vhodnú príležitosť na riešenie kľúčových bezpečnostných problémov pri presadzovaní širších cieľov celosvetového trvalo udržateľného rozvoja a budovania odolnejšej globálnej komunity pre súčasné a budúce generácie.
Počas mnohých desaťročí sa Taiwan ukázal ako zodpovedný a spoľahlivý partner pre tých, s ktorými spolupracoval. Nedávno sme tiež významne prispeli k cieľom trvalo udržateľného rozvoja OSN. Prijatie zmysluplnej účasti Taiwanu v systéme OSN by bolo nepochybne najlepšou možnosťou Organizácie spojených národov na zmiernenie akejkoľvek potenciálnej regionálnej krízy, udržanie mieru a stability v Taiwanskom prielive a podnietenie globálnej prosperity.
Pokiaľ ide o budúcnosť, Taiwan bude naďalej zohrávať svoju úlohu. Bude pracovať s podobne zmýšľajúcimi krajinami na udržaní zdravých a odolných globálnych dodávateľských reťazcov – najmä v polovodičovom priemysle – je Taiwan odhodlaný pomôcť poháňať svet vpred mnoho ďalších desaťročí.
Pre bezpečnejší a lepší svet musí systém OSN zahŕňať aj Taiwan.