Séria ruských útokov na ukrajinské mestá mala aj jeden vedľajší účinok – zintenzívnila dodávky protivzdušných systémov zo Západu. Nemecko napríklad po zásahu svojho konzulátu v Kyjeve urýchlene dodalo prvý zo štyroch sľúbených nových protivzdušných systémov IRIS-T.
Rakety IRIS-T vyvinula skupina štátov NATO pod vedením Nemecka ako náhradu za rakety Sidewinder. Na začiatku vznikla pre použitie na lietadlách ako raketa vzduch-vzduch, ale neskôr vyvinuli aj verzie zem-vzduch. Verzia SLS s krátkym doletom má dosah 12 km, verzia SLM už má dosah 40 km do diaľky a 20 km do výšky. Vyvíja sa aj verzia SLX s dlhým doletom, ktorá by mala byť schopná zasahovať ciele až na vzdialenosť 80 km a do výšky 30 km.
Ukrajina dostala verziu IRIS-T SLM so stredným doletom. Okrem lietadiel dokáže ničiť aj strely s plochou dráhou, rakety proti pozemným cieľom a má aj vysokú úspešnosť proti manévrujúcim dronom. Podľa zverejnených informácií dostala Ukrajina zatiaľ 24 rakiet. Systém už nasadila na juhu krajiny, kde mestá Odesa a Mykolajiv čelia silnému bombardovaniu. Stala sa tak prvou krajinou na svete, ktorá systém operačne používa.
Dodávky nových protivzdušných systémov NASAMS urýchlili aj Spojené štáty. Dva z ôsmich sľúbených systémov už sú na ceste. Británia sľúbila, že dodá Ukrajine dodatočné rakety pre NASAMS. Dodanie rakiet sľúbilo aj Holandsko a Francúzsko pridá okrem rakiet aj svoje vlastné protivzdušné systémy. Výzbroj dodá aj Kanada. Okrem zbraní na obranu proti lietadlám sľúbili tieto štáty dodať aj radary.