Napätie na Ukrajine sa neznižuje, práve naopak

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Členské štáty NATO pokračujú v posilňovaní východného krídla Aliancie. Nemecko vyslalo do Litvy 130 vojakov a 60 vozidiel a do Rumunska tri stíhačky Eurofighter a 60 vojakov. USA vyslalo osem stíhačiek F-15 a takmer 5 000 výsadkárov do Poľska. Do Nemecka zas dorazili najmodernejšie americké stíhačky F-35 a šesť tankovacích lietadiel KC-135.

Španielsko vyslalo štyri Eurofightery a 130 vojakov do Bulharska. Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg vo štvrtok vyhlásil, že v Rumunsku by mohla vzniknúť nová bojová skupina NATO pod vedením Francúzska. Takéto bojové skupiny už má NATO v troch pobaltských štátoch a v Poľsku. Každá má okolo 1 200 vojakov.

Rusko pritom zopakovalo svoju požiadavku, aby sa vojská NATO stiahli z východných členských krajín. Urobilo to v reakcii na januárový list americkej strany, ktorý pre zmenu reagoval na decembrové písomné požiadavky Ruska. Tentoraz Moskva napísala, že je ochotná diskutovať o inšpekciách raketových základní na oboch stranách tak, ako to navrhli Američania. Posťažovala sa však, že USA nevyhoveli jej najväčším obavám z rozširovania NATO. Ak sa tieto obavy nevyriešia, Moskva bude reagovať „vojensko-technickými prostriedkami“.

Aliancia opakovane vyhlasovala, že týmto požiadavkám nemôže vyhovieť, pretože idú proti princípom NATO. Pre Slovensko by to napríklad znamenalo vzdanie sa suverenity v prospech Ruska. Podľa predstáv Moskvy by totiž akýkoľvek príchod vojsk našich spojencov z NATO na naše územie už nepodliehal súhlasu vlády SR alebo NR SR, ale schvaľovali by ho v Kremli.

Rusko pritom v blízkosti hraníc s Ukrajinou sústredilo podstatne viac vojakov, ako má NATO vo svojich východných štátoch. Podľa niektorých odhadov už ich počet dosiahol až 150 000. Napriek tomu, že Rusko v posledných dňoch opakovane tvrdí, že svojich vojakov po cvičeniach začína posielať domov, satelitné snímky ukazujú, že ich počet sa pri ukrajinských hraniciach, naopak, zvyšuje. Na samom východe Ukrajiny aj v noci pokračovalo ostreľovanie, z ktorého sa navzájom obviňujú obe strany – vládne vojská i povstalci. Dôkazy ale zatiaľ hovoria v prospech vládnych síl. Panujú obavy, že Kremeľ chce toto ostreľovanie využiť ako zámienku k invázii.

3. februára 2025

Slovensko môže vyslať vojakov na nové veliteľstvo NATO pre pomoc Ukrajine

2. februára 2025

Dánsko posilňuje bezpečnosť Grónska

31. januára 2025

Estónska armáda preberá novú techniku

29. januára 2025

Taliansko vybuduje početné obrnené sily

27. januára 2025

Nemecko poslalo dve batérie systému Patriot do Poľska

26. januára 2025

NATO v Rumunsku nacvičuje odradenie Ruska

27. januára 2025

Nemecko poslalo dve batérie systému Patriot do Poľska

26. januára 2025

NATO v Rumunsku nacvičuje odradenie Ruska

23. januára 2025

Dánsko dodalo Ukrajine staršie húfnice Gvozdika

19. januára 2025

Švédski vojaci dorazili do Lotyšska na historickú misiu v rámci NATO