Americká lietadlová loď USS Harry S. Truman ostáva v Stredozemnom mori ako posila európskych spojencov NATO. Pôvodne sa pritom mala presunúť na Blízky východ.
Útočná skupina lietadlovej lode USS Harry S. Truman vyplávala 1. decembra z prístavu Norfolk na východnom pobreží USA. Skupinu tvorí ešte raketový krížnik USS San Jacinto a päť torpédoborcov triedy Arleigh-Burke. Do Stredozemného mora dorazili 14. decembra a podľa pôvodného plánu mali cez Suezský kanál pokračovať ďalej. Namiesto toho však lode zakotvili na základni Souda Bay na Kréte a v súčasnosti operujú v Iónskom mori medzi Gréckom a Talianskom. Výnimkou je krížnik USS San Jacinto, ktorý počas víkendu preplával cez Gibraltársky prieliv von zo Stredomoria a zakotvil na základni Rota na španielskom atlantickom pobreží.
Zmenu plánov nariadil americký minister obrany Lloyd Austin. Dôvodom je snaha uistiť európskych spojencov o americkom záväzku ohľadom kolektívnej bezpečnosti. Povedal to nemenovaný predstaviteľ bez toho, aby priamo spomenul hromadenie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.
USS Harry S. Truman s označením CVN-75 je ôsmou loďou triedy Nimitz. Do služby ju zaradili v roku 1998. Má dĺžku 332 metrov a výtlak 104 000 ton. Posádku tvorí vyše 3 500 námorníkov a 2 500 členov leteckého personálu. Loď nesie 90 lietadiel a vrtuľníkov.