Uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. Ukazujú to dáta z personálnych oddelení ministerstva obrany. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.
„Aj keď vojenské prostredie je vo všeobecnosti spojené najmä s mužmi – vojakmi, ženy v rezorte obrany sú neoceniteľným prínosom. Zastávajú rôznorodé funkcie a plnia úlohy s rovnakým odhodlaním a nasadením, ako ich kolegovia – či už v civile alebo v uniforme,“ zhodnotil minister obrany SR Jaroslav Naď. Dodal, že súčasťou rezortu je celkovo 3 020 civilných zamestnankýň a 1 879 profesionálnych vojačiek.
V rámci Ministerstva obrany SR je ženami aktuálne obsadená nadpolovičná väčšina pracovných miest, pričom zamestnankyne v štruktúrach ministerstva majú významný podiel aj na riadení – zastávajú takmer polovicu riadiacich pracovných pozícií, konkrétne 46,3 percent.
V rámci Ozbrojených síl SR majú v súčasnosti vojačky zastúpenie na úrovni 12 percent. V prevažnej miere ide o dôstojníčky, pričom najvyššiu vojenskú hodnosť aktuálne zastáva plukovníčka, nasledujú desiatky podplukovníčok, majoriek, kapitánok, nadporučíčok a poručíčok. Medzi poddôstojníčkami je najviac rotných a rotmajsteriek. Od 1. decembra 2021 jedna z profesionálnych vojačiek zastáva funkciu „náčelníčka kancelárie náčelníka Generálneho štábu OS SR“, čo je aktuálne najvyššia funkcia v rámci OS SR spomedzi žien. Vojačky plnia v čoraz väčšom počte aj úlohy v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu. Aktuálne je v zahraničí nasadených 36 príslušníčok OS SR.
V rámci Vojenskej polície je percento zastúpenia žien – vojenských policajtiek o niečo nižšie. Aktuálne je na úrovni 10 percent, pričom tento podiel sa za uplynulé roky menil iba mierne. Medzi zaujímavé funkcie v rámci Vojenskej polície, do ktorých sú ustanovené vojenské policajtky, patrí napríklad staršia inšpektorka na oddelení krízového manažmentu či náčelníčka výcviku kynológie.